Nastopajoče Evropske volitve ponovno burijo javnost ter štejejo državljane na ene in tiste druge. V Sloveniji smo tradicionalno delitev na leve partizane in desne domobrance začinili še z padlimi tajkuni, peharjem svežih obrazov ter novodobnimi crypto svetovljani.
V Evropskem bazenu ima preostalih šestindvajset držav članic povsem drugačno mnenje kaj levica in desnica sploh je, saj vsak država temelji na precej drugačni zgodovini, ki jih je pripeljala do sedanjega stanja. Vsake volitve so povečini tesne in velikokrat se zgodi da mala skupina glasov pretehta jeziček v prid zmagovalca. Tiha večina državljanov pa na volitve sploh ne hodi, saj se ne najde v nobeni izmed političnih strank.
Produktivni ljudje se praviloma ne ukvarjajo s politiko, še manj znajo našteti slovenske stranke ter za vsako bistvene točke za katere se zavzemajo in kako so jih izvajali v zadnjih letih. Za Evropski parlament je zadeva še precej bolj odročna in večina volilne baze ne zna niti našteti evropskih političnih strank.
Pred izbiro primerne politične stranke, ki zagovarja vaša načela je zato modro pred tem preveriti h kakemu taboru se sploh dejansko nagibamo.
Pred četrt stoletja je novozelandski zgodovinar, novinar in producent dokumentarnih filmov Wayne Marsden Brittenden sestavil dvodimenzionalni politični kompas, na katerem se lahko vsak pozicionira na podlagi natančno premišljenih anketnih vprašanj.
Rezultat je pozicija na koordinatnem sistemu, ki ga ponazarjati dve osi:
- Ekonomska – kjer levica teži k večji prisotnosti države v lastništvu in upravljanju podjetij, nasprotno desnica teži k čim manjšem vmešavanju države v gospodarstvo.
- Sociološka – kjer levica teži k večji prisotnosti države v lastništvu in upravljanju podjetij, nasprotno desnica teži k čim manjšem vmešavanju države v gospodarstvo.
Sociološka razdelitev po vertikalni osi pa deli med Avtoritarne, ki zagovarjajo, da morajo vse odločitve biti vodene centralno od zgoraj ter Libertalne spodaj, ki zagovarjajo tezo, da je vsak sam svoje sreče kovač ter, da se država nebi smela vtikati v življenje ljudi.
Vzemite si slabih deset minut na odgovorite na anketo na izvirni spletni strani 8povezava spodaj) anketa je v preprosti angleščini in vključuje 6 strani vsaka ima nekaj preprostih vprašanj.
Za rezultat vam izrišejo sliko političnega prostora in vaše mesto na njem. Test je v času socialnih omrežil dobosedno obnorel politične navdušence in svojo usmeritev na Political Compass objavljajo na svojih profilnih slikah.
Preverite kateri politični stranki dejansko pripadate: The political Compass Test


